Şifrenizi sıfırlamak için lütfen email adresinizi giriniz.


Üzgünüm, GİRİŞ yapmalısın!

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Evanaz.com Latest Forum

Nazlı Kılıç
Açıklayıcı

Kaç şiddetinde deprem evleri yıkar? 13 şiddetinde deprem olursa ne olur?

Kaç şiddetinde deprem olursa evler yıkılır? Bu soruya geçmeden önce 13 şiddetinde deprem olursa ne olur sorusuna cevap vermek istiyorum.

Şimdi -öncelikle Allah korusun- ama eğer 13 şiddetinde deprem olursa taş üstünde taş kalmaz. Yani ne kadar depreme dayanıklı binalar yapılırsa yapılsın bu şiddette bir depreme dayanması çok zordur.

Kaldı ki Richter ölçeğinin bugüne kadar ölçtüğü en şiddetli büyük deprem 1960 yılında meydana gelmiştir. Bu deprem Şili’nin Valdivia bölgesinde tam 9.5 büyüklüğündeydi. Sarsıntılar yaklaşık 10 dakika boyunca sürmüştür.

O nedenle 13 şiddetindeki bir depremin hasarı hakkında hem bilgi sahibi değiliz hem de bu şiddette bir depremin meydana gelmesi Türkiye’de taş üstünde taş bırakmaz diye düşünüyorum.

Yer yüzünde oluşacak çukurlara, volkanik dağların aktif hale geçmesine hiç girmiyorum bile. O nedenle öncelikle umarım böyle bir şeyi dünyanın hiç bir yerinde görmeyiz.

TRT HABER’in internet sitesinde aldığım aşağıdaki görsel de dünya üzerinde gerçekleşmiş 9 şiddetinin üzerindeki en büyük depremleri gösteriyor.

Bugüne kadar yaşanmış en büyük depremler?

Kaç şiddetinde deprem evleri yıkar?

Depremin yapıları yıkma potansiyeli, depremin şiddeti, yapıların yapısı ve yapıların yerleştiği bölgenin yer koşulları gibi birçok faktöre bağlıdır. Ayrıca, depremin yerleştiği bölgenin zemin yapısı, yapıların dayanıklılığı ve yapıların deprem yönetmeliklerine uygun şekilde inşa edilip edilmemesi de etkilidir.

Genel olarak, 6 şiddetinden daha küçük depremler yapılar için ciddi hasar oluşturmaz. Ancak, 6 şiddetinden daha büyük depremler, yapılar için hasar oluşturabilir ve yapıların yıkılmasına neden olabilir. 7 şiddetinde veya daha büyük depremler, geniş bir alana yapılar için ciddi hasar oluşturabilir ve yapıların yıkılmasına neden olabilir.

Yapıların yıkılması, depremin şiddeti, yapıların yapısı, yapıların dayanıklılığı ve yapıların deprem yönetmeliklerine uygun şekilde inşa edilip edilmemesi gibi faktörlere bağlıdır, bu nedenle tam olarak ne zaman yapılar yıkılır belirlenemez. Ancak, doğru inşa teknikleri ve deprem yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilmiş yapılar, depremin etkilerini azaltmak ve yapıların yıkılma olasılığını azaltmak için en iyi fırsattır.

BENZER KONULAR

Konuya bir yorum bırak

Cevap yazmak için GİRİŞ yapmalısın.

2 Kadın Görüşü

  1. Allah bir daha deprem filan göstermesin. Çok kötü bir şey. Deprem bölgesinde değildim fakat yüreğim yandı oradaki kardeşlerimle beraber. Allah’ım bir daha gösterme. Amin.

  2. Çürük yapılmışsa, temeli sağlam değilse 4 şiddetinde deprem de binaları yıkabilir. Maalesef deprem insanı öldürmez. İhmal ve hırsızlık insanı öldürür.

2 Erkek Görüşü

  1. Valla kaç şiddetinde deprem evleri yıkar bilmiyorum ama bildiğim tek şey var inşallah bir daha deprem olmaz ülkemde. Olacaksa da bir sonraki depreme kadar umarım binalar sağlamlaştırılır, yeni binalar da şiddetli depremlere karşı dayanıklı bir şekilde yapılır. Çok yazık ya. Binlerce vatandaşımız hayatını sırf ihmal nedeniyle kaybetti.

  2. Türkiye’de kaç şiddetinde deprem olursa olsun binaları yapanlar malzemeden çaldığı sürece her şiddette evler yıkılabilir. Baksanıza millete dağıtılacak 10 bin lirayla sanki inşaat sorumluları unutturuldu gibi. Binlerce insan hayatını kaybetti. Ama sadece birkaç kişi tutuklanarak insanlara bir günah keçisi çıkarıldı. Yazık oldu gerçekten o kadar insana ve geride kalan ailelerine.

Cevap

  1. İnşallah bir daha deprem filan olmaz. Kaçacak, gidecek yerimiz kalmadı ya.