Şifrenizi sıfırlamak için lütfen email adresinizi giriniz.


Üzgünüm, GİRİŞ yapmalısın!

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Evanaz.com Latest Forum

Nazlı Kılıç
Açıklayıcı

Sodyum pentotal nedir? Reçetesiz alınır mı?

Az önce “Ölümlü Dünya” adında bir film izledim. Gayet güzeldi. Filmde sodyum pentotal gibi bir ilaçtan bahsedildi. Ben de merak ettim dedim bu sodyum pentotal nedir? Reçetesiz alınır mı? Bir de sodyum pentotol içeren ilaçlar nelerdir diye… İşte bulduğum sonuçlar:

Sodyum pentotal nedir?

Sodyum pentotal, genellikle tıbbi ve veteriner uygulamalarda kullanılan bir barbitürat türevi anestezik ilaçtır. Genellikle kısa süreli cerrahi işlemlerde ve anestezi indüksiyonunda kullanılır.

Halk arasında uyku ilacı veya hafif sedasyon için kullanılan ilaç olarak da bilinmektedir. Sodyum pentotal, beyindeki sinir aktivitesini yavaşlatarak çalışır ve bu da bilinç kaybına veya derin bir uyku durumuna yol açar.

Mahkumları öldürmek için kullanılıyor

Bu ilaç, bazı ülkelerde ölüm cezası infazlarında kullanılmaktadır. Bu nedenden dolayı tartışmalı bir ilaçtır. Bu kullanım, ilacın etik ve yasal konularda çeşitli tartışmalara neden olmuştur. Ama bir sonuç elde edilmemiştir.

Sodyum pentotal nasıl kullanılır?

Sodyum pentotal, genellikle damar içi yolla verilir ve etkisi oldukça hızlıdır. Ancak, aşırı dozda kullanımı ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme yol açabilir. Bu nedenle, ilacın kullanımı sıkı tıbbi gözetim altında yapılmalıdır. Buradan da reçetesiz alınmadığını anlamış olmalısınız.

Sodyum pentotal reçetesiz alınır mı?

Hayır. Kısa ve net bir cevap verdim galiba. Bu ilaç yeşil reçeteli bir ilaçtır. Her doktor yazabilir ancak izinli kullanım şartı vardır. Yeşil reçeteli ilaç olmasının nedeni bağımlılık yapabilen bir ilaç olmasıdır. Bu tarz ilaçlar insanın kendini öldürmesine de neden olmaktır.

Sodyum pentotal içeren ilaçlar

Türkiye’de sodyum pentotal bulunan ilaçlar -bulduğum kadarıyla- 3 tanedir. Bunların adı şu şekildedir:

  1. Ekipental 1 Flakon
  2. Pental Sodyum Enjeksiyonluk Çözelti Toz 1 Flakon
  3. Tyosod enjeksiyonluk çözelti hazırlamak için toz

Sodyum pentotal kullananlar

Sizler de aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak gerek bu ilaçlar ile alakalı gerekse başka konularda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

BENZER KONULAR

Konuya bir yorum bırak

Cevap yazmak için GİRİŞ yapmalısın.