Şifrenizi sıfırlamak için lütfen email adresinizi giriniz.


Üzgünüm, GİRİŞ yapmalısın!

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Evanaz.com Latest Forum

Nazlı Kılıç
Açıklayıcı

Türkiye'de "din tüccarları" almış başını gidiyor

Türkiye’de, “Din tüccarları” (dini kullananlar, dinden nemalananlar) kendilerine hoş gelen şeyleri sanki dinin bir parçasıymış gibi anlatıp bunu normalleştirmiyor mu?

Ben mi farklı yorumluyorum? Yoksa bende mi bir anormallik var? Bilemedim. Mesela bir kadın başını kapatmış. Öyle videolar paylaşıyor ki, “yok ya bu kadarı da olmaz artık” diye kendi kendine konuşmaya başlıyor insan.

Sorduğun zaman “Benimle Allah arasındadır” deyip işi geçiştiriyor. Evet. Doğru söylüyorsun. Bu seninle Allah arasındaki bir şeydir ancak sen, paylaştığın videolarla başka insanların da zihnini bulandırarak onları yönlendirmiş olmuyor musun?

Böyle bir durumda o iş artık seninle Allah arasında olmaktan çıkıp, seninle insanlar arasında olmaya başlamıyor mu? O anda biraz da Instagram, Twitter ya da Tiktok  üzerinden etkileşim alıyorsan Allah -haşa- ikinci plana geçmiyor mu? İşin boyutu tamamen beğenilme, tatmin edilme, nefsin okşanılmasına dönüşüyor mu?

Ama en ufak bir eleştiri yaptığında “Sana ne kardeşim? Sen Allah mısın? O benimle Allah arasında olan bir şey. Benim kalbimi Allah biliyor” diyerek üste çıkmaya çalışıyor.

Gerçekten çok üzülüyorum. Bir şey bildiğini zanneden cahiller nedeniyle bütün değerlerimizi birer birer kaybediyoruz. Kötü insanlar ve kötülük, insanlık tarihi boyunca vardı zaten ama internetin bizim bir parçamız olmasıyla birlikte bu çok hızlı bir şekilde yayılmaya ve normalleşmeye başladı.

Biri çıkar hırsızlık yapar? Bunu “güçlü!” olduğu için normalleştirip, insanları buna alıştırır.

Biri kara para aklar, vergi kaçırır. Sonra gider Mekke’de, Kabe’nin yanında birkaç fotoğraf çekerek bunu insanlara servis edip “Bakın, ben de müslümanım ve yaptığım pislikleri affettiriyorum” mesajı verir.

Bir başkası kaçakçılık yapar ve sonrasında çıkıp Türk bayrağı ile fotoğraf paylaşıp “Ben de sapına kadar milliyetçiyim” mesajını insanların zihnine kazır.

İşin daha ilginç olan kısmı da ülkecek bunları izleyip, yaşananları normalleştiriyor olmamız. Şu anda onların yaptığı marjinal davranışlar 10 yıl sonra veya 20 yıl sonra senin tarafından yapılacak normal işlere dönüşecektir.

Kim bilir?

Belki de hiç bir zaman İslam’ı yaşamak istemedik. Belki de gerçek müslümanlık nasıl oluyor sorusunu derinlemesine sorgulamadık. Para kazanmak, dünyayı yaşamak daha ağır basmış olacak ki Kur’an’dan uzaklaşmaya başladık. Uzaklaştıkça, kendimizi kaybeder olduk.

Bilemiyorum. Öylesine içimi dökmek istedim işte…

BENZER KONULAR

Konuya bir yorum bırak

Cevap yazmak için GİRİŞ yapmalısın.