Şifrenizi sıfırlamak için lütfen email adresinizi giriniz.


Üzgünüm, GİRİŞ yapmalısın!

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Evanaz.com Latest Forum

Nazlı Kılıç
Açıklayıcı

Dinen anal ilişki haram mı? İslam arkadan ilişkiyi neden yasaklamıştır?

Özellikle müslüman ülkelerde “anal ilişki haram mı?“, “arkadan ilişkiye girmek yasak mı?” ya da “evli karı koca anal ilişkiye girerse günah olur mu?” gibi sorular çok merak ediliyor. Ayrıca burada sizler için arkadan ilişkiye girmenin yasak olduğu ile alakalı ayetler hakkında da bilgi aktaracağım.

Direkt konuya gireyim ve cevap vereyim:

HARAM!

YASAK!

YAPILMAMASI GEREKİYOR!

Evet. İslam dinine göre karı ve kocanın / evli çiftlerin arkadan ilişkiye girmesi yasaktır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), bu konuda kendisine gelen soruları cevaplamış ve bu türlü bir ilişkiden uzak durulması gerektiğini buyurmuştur.

“Ey Muhammed! Sana kadınların ay başı halinden de soruyorlar. De ki: O bir eziyettir Onun için ay başı halinde oldukları zaman kadınlardan çekilin ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. İyice temizlendikleri zaman ise Allah’ın emrettiği yerden onlara varın, yaklaşın. Şüphesiz ki Allah çok tövbe edenleri de sever, çok temizlenenleri de sever.” (Bakara, 2/222)

Yukarıda paylaştığım ayet, Bakara suresinde yer alan 222. ayettir. Bu ayette Allah, açık bir şekilde kadınların adetli oldukları dönemde ilişkiye girmemeleri gerektiği ya da kocalarının bu dönemde kadınlara cinsi münasebette bulunmamaları gerektiği belirtilmiştir. Sadece izin verilen  yerlerden -ki buradaki Allah’ın emrettiği yer ise arka taraf değil, ön taraftır.

Ayrıca arkadan ilişkiye girmek “Livata” olmaktadır. Bu kelimenin anlamı erkek erkeğe arkadan ilişkiye girmek demektir. Bir erkeğin kadına arkadan yaklaşması da bu sınıfa girmektedir.

Bu konuyla alakalı Peygamber Efendimiz (s.a.v.) aşağıda paylaştığım hadisleri söylemiştir.

“Hanımına dışkı yerinden yaklaşan kimse lanete uğramıştır.”

Zaten bu hadis bile yeterli olabilecekken bir de aşağıda, başka bir hadis daha nakledilmiştir.

“Erkeğe veya kadına arka yoldan yaklaşan kimseye Allah, rahmet bakışıyla bakmaz.”

(bk. Ebû Dâvûd, Nikâh, 45; Müsned, I, 86; II, 444; Tirmizî, Taharet, 102; Mişkâtü’l-Mesâbih, II, 184).

İnsanlar, özellikle internetin herkesin elinde olmasıyla birlikte maalesef çok değişik görüntülere maruz kalabiliyorlar. Bu gördükleri görüntüler onların meraklarını cezbedip, yanlış şeyler yapmaya sürükleyebiliyor.

Bir de işin sağlık boyutu var. Her ne kadar temizlenildiği düşünülsede, dışkının çıktığı yerdeki bakteriler ve hatta virüsler nedeniyle her iki tarafta hastalanıp, yataklara düşebilir. Bu konuyu da göz ardı etmemek, dikkatli olmak gerekiyor.

Çok sorulan ve merak edilen arkadan ilişkiye girmek haram mıdır konusuna ben de burada cevap vermek istedim. Umarım yarımcı olabilmişimdir.

Anlamak isteyene bir hadis ya da bir ayet bile yeterken, anlamak istemeyene peygamber de gelse kâr etmez.

Zira Hz. Lut kavmi bunlardan biridir. Hz. Musa kavmi bunlardan biridir. Allah doğruluktan, doğru yoldan ve doğrunun peşinden koşmaktan ayırmasın.

BENZER KONULAR

Konuya bir yorum bırak

Cevap yazmak için GİRİŞ yapmalısın.

1 Kadın Görüşü

  1. İnsanın midesi bile kaldırmıyor bacım. O nasıl bir şey öyle. Düşünürken bile midem bulandı 🤮