Şifrenizi sıfırlamak için lütfen email adresinizi giriniz.


Üzgünüm, GİRİŞ yapmalısın!

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Evanaz.com Latest Forum

Nazlı Kılıç
Açıklayıcı

Elbisede kan lekesi ile namaz kılınır mı? (Hanefi ve Şafi yorumu)

Bu içeriğimizde “kan bulaşmış olan elbise ile namaz kılınır mı” sorusuna cevap vereceğiz. Hanefi ve Şafi mezheplerine göre elbiseye kan bulaşmışsa tekrar abdest almak gerekir mi? Kıyafetimde kan lekesi varken namaz kılınır mı? sorularının da cevaplarını bulacaksınız.

Kan bulaşmış elbise ile namaz kılınır mı?

Öncelikle kan bulaşmış elbise ile namaz kılınır mı sorusunu ele alalım. Hanefi mezhebine göre eğer bir yere avuç içi büyüklüğü kadar kan bulaşmışsa bu namaz kılmaya engeldir. Yine de tekrar abdest alınabiliyorsa ve mümkünse elbise değiştirilebiliyorsa güzel olacaktır.

Fakat kan lekesi özellikle de kuruduktan sonra kolay çıkan bir leke değildir. Bu durumda ne yapmak gerekiyor? Elbisenizi yıkadığınız halde eğer kan lekesi halen duruyorsa bu durumda yapacağınız bir şey yok. Yapacağınız şey elbiseyi tertemiz yıkayıp o şekilde giyip namaz kılmaktır.

Şafi mezhebine göre ise kanın gelmesi veya bir yere kanın bulaşmış olması namaza engel değildir. Yeniden abdest almayı gerektirmez. Elbiseniz de kanın olması da şafi mezhebine göre sorun teşkil etmiyor.

Bazı insanların özellikle görmedikleri bölgeleri (sırt, bacak arkası gibi..) sivilce veya başka nedenlerden dolayı kanayabilir. Bunu ancak elbiseyi değiştirdikleri zaman görebilirler. Böyle bir durumda abdesti tazelemek, yeniden abdest almak hanefi mezhebine göre daha makbul kabul ediliyor.

Ama eğer görmemişseniz, suç sizde olmadığından dolayı üzerinizdeki vebal de kalkmış oluyor. Yine de bunlar benim öğrendiğim bilgiler olup yanlış bir şey yazmışsam lütfen yorum yazarak düzeltiniz.

BENZER KONULAR

Konuya bir yorum bırak

Cevap yazmak için GİRİŞ yapmalısın.