Şifrenizi sıfırlamak için lütfen email adresinizi giriniz.


Üzgünüm, GİRİŞ yapmalısın!

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Evanaz.com Latest Forum

Nazlı Kılıç
Açıklayıcı

Himaye-i Etfal nedir?

Bu içeriğimde himaye-i etfal nedir sorusuna cevap verilecektir. Ayrıca Himaye-i Etfal ne zaman kuruldu, amacı neydi gibi konulara da değineceğiz. Himaye, kelime anlamı itibariyle korumak demektir. Etfal ise çocuklar anlamna geliyor. Buradan hareketle himaye-i etfal ne demek diye soranlar için “çocuk esirgeme kurumu” olduğunu söyleyebilirim.

Himaye-i Etfal nedir?

“Himaye-i Etfal” (Çocukları Koruma Derneği) Türkiye’de çocuk sağlığı ve refahını iyileştirmek amacıyla kurulan tarihi bir kuruluştur. 1917 yılında, Osmanlı İmparatorluğu döneminde, çocuk ölümlerini azaltmak ve çocuk sağlığını geliştirmek için kurulmuştur.

Himaye-i Etfal, özellikle I. Dünya Savaşı ve sonrasındaki zorlu yıllarda, yoksul ve muhtaç çocuklara yardım sağlamak, sağlık hizmetleri sunmak ve eğitim fırsatları oluşturmak amacıyla önemli rol oynamıştır.

Bu kurumun temel amaçları arasında çocukların beslenme, sağlık ve hijyen koşullarını iyileştirmek, yetim ve öksüz çocuklara yardım etmek, ve çocuklara yönelik eğitim ve sosyal hizmet programları geliştirmek yer alıyordu.

Himaye-i Etfal, Türkiye’de çocuk hakları ve refahı konusunda farkındalık oluşturma ve politikalar geliştirme konusunda da etkin bir rol oynamıştır.

Himaye-i Etfal kurumu, zamanla Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlık ve sosyal hizmet politikalarının gelişmesiyle birlikte dönüşmüş ve modern sağlık ve sosyal hizmet kurumlarının temelini oluşturmuştur.

Himaye-i Etfal’in mirası, Türkiye’de çocuk sağlığı ve refahı alanında yapılan çalışmaların temel taşlarından biri olarak kabul edilir.

BENZER KONULAR

Konuya bir yorum bırak

Cevap yazmak için GİRİŞ yapmalısın.