Şifrenizi sıfırlamak için lütfen email adresinizi giriniz.


Üzgünüm, GİRİŞ yapmalısın!

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Evanaz.com Latest Forum

Green Card Uzmanı

Yeşil kart nedir? Green Card başvuru şartları nelerdir? (2023)

Yeşil kart (Green Card), ABD’de yasal oturma izni veren bir belgedir. Resmi adı, “Daimi Oturum İzni“dir ve yabancıların ABD’de daimi olarak ikamet etmelerine, çalışmalarına ve seyahat etmelerine izin verir.

Yeşil kart, ABD vatandaşı olmayanların ABD’de kalıcı olarak ikamet etmeleri için verilen bir belgedir. Bu belge sahipleri, ABD’de iş bulabilir, vergi ödeyebilir, mülk edinebilir, banka hesabı açabilir ve diğer yasal faaliyetlerde bulunabilirler.

Yeşil kart sahiplerinin vatandaşlıkları belli bir süreye kadar yoktur.  Bu kişiler bazı haklardan mahrumdurlar, örneğin, ABD Başkanı veya Başkan Yardımcısı seçme veya ABD Kongresi’nde oy kullanma hakkına sahip değillerdir.

Daha sonradan ABD vatandaşı olsanız bile doğum yeriniz amerika olmadığından dolayı amerikada başkan veya başkan yardımcısı olamıyorsunuz.

Green card (yeşil kart) nasıl alınır?

Yeşil kart, ABD vatandaşı veya yeşil kart sahibi olan aile üyeleri tarafından başvuru yapılması, işverenler tarafından sağlanması veya yatırım yoluyla elde edilebilir.

Yeşil kart başvurusu, ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri (USCIS) tarafından işlenir ve başvurunun onaylanması uzun bir süre alabilir.

Yeşil kart başvuru şartları, başvuru sahibinin hangi kategoride başvurduğuna ve uygunluk kriterlerine bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak, yeşil kart başvuru şartları şunlardır:

  1. Yasal olarak ABD’de ikamet eden bir aile üyesinin varlığı: ABD vatandaşı veya yeşil kart sahibi olan eş, anne-baba, kardeş veya çocuklar, diğer akrabalar da dahil olmak üzere bazı aile üyeleri aracılığıyla başvuru yapılabilir.
  2. İşveren tarafından sağlanan iş: ABD’de işveren tarafından sponsorluk yapılan bazı işler için yeşil kart başvurusu yapılabilir. Bu seçenek, özellikle nitelikli işçiler veya yüksek öğrenimli kişiler için geçerlidir.
  3. Yatırım: ABD’de yatırım yoluyla yeşil kart başvurusu yapılabilir. Bu seçenek, özellikle büyük yatırımlar yapabilecek olan kişiler için geçerlidir.
  4. Sığınma durumu: ABD’de sığınma başvurusu kabul edilen kişiler, belirli şartları sağladığında yeşil kart başvurusu yapabilir.
  5. Özel kategoriler: Bazı özel durumlar, örneğin, özel göçmenler, sığınmacılar veya yasadışı olarak ABD’de yaşayan kişiler için belirli kategoriler altında yeşil kart başvurusu yapmak mümkündür.

Yeşil kart başvuru şartları, başvuru sahibinin yaş, sağlık durumu, yasal geçmişi, dil bilgisi seviyesi ve diğer kriterler gibi bir dizi diğer faktöre göre değişebilir.

Başvuru sürecinde, başvuru sahibi tüm gerekli belgeleri ve bilgileri sağlamak ve başvuru ücretini ödemek zorundadır.

Sizler de green card ile alakalı merak ettiğiniz soruları bana sorabilirsiniz. İyi günler dilerim.

BENZER KONULAR

Konuya bir yorum bırak

Cevap yazmak için GİRİŞ yapmalısın.